SlidesJS Standard Code Example

skansen home

Photo by: Missy S Link: http://www.flickr.com/photos/listenmissy/5087404401/ Photo by: Daniel Parks Link: http://www.flickr.com/photos/parksdh/5227623068/ Photo by: Mike Ranweiler Link: http://www.flickr.com/photos/27874907@N04/4833059991/

Do lat 60 XX wieku były nieodłącznym elementem wystroju, głównie wiejskiej kuchni ale ich ślady funkcjonują do dziś. To pierwotnie haftowane a z czasem drukowane na białym materiale wzory. Przedstawiały przede wszystkim sentencje i powiedzenia czy po prostu informacje, które komentowały i opisywały życie codzienne. Świeża woda, Bóg z nami, Co żona ugotuje zawsze smakuje, Dzień dobry, Oszczędzaj opałem, to tylko kilka ich przykładów. Były kolorowe, zawierały motywy roślinne i geometryczne oraz sceny z dnia powszedniego. Głównie zdobiły a przy okazji też zakrywały miejsca, które gospodyni nie chciała pokazywać z tych czy innych względów.

Makatki wykonywały kobiety i to od indywidualnych umiejętności zależała ich estetyka i jakość. W latach 50-siątych pojawiły się produkty fabryczne drukowane na niższej jakości tkaninach. Z czasem jako przeżytek zaczęły znikać z domostw. Obecnie pojawiają się wytwórcy, którzy powielają stare wzory lub tworzą ich współczesne odpowiedniki.

Zdaje się jednak, że największą wartością makatek prócz samej estetyki, były utrwalane za pomocą wyszywanych sentencji, wzory zachowań. Dzień dobry, Smacznego, Gość w domu Bóg w domu, kształtowały zachowania dnia codziennego w domu. Tworzyły pewną kulturę zachowań, gestów, zwrotów, którymi posługiwali się domownicy, taki swoisty savoir vivre i dlatego warto wskrzesić i upamiętniać tą formę ekspresji.

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6