Takie dni zdarzają się rzadko, a poprzedni przydarzył się nam 27 września 2017 roku. Właśnie wtedy do naszego muzeum trafiła drewniana rzeźba dłuta Marcina Rożka przedstawiająca św. Wawrzyńca. Nowy nabytek ugruntował nas w przekonaniu, że w różnych zbiorach nadal mogą znajdować się nieznane szerzej prace wielkopolskiego rzeźbiarza. Cyklicznie sprawdzaliśmy portale aukcyjne, szukaliśmy wzmianek, itd., jednak kolejne działania przynosiły „jedynie” archiwalne fotografie, artykuły lub dokumenty związane z działalnością artysty.

Musiały minąć blisko 4 lata, żeby sytuacja się zmieniła. Na początku września 2021 roku otrzymaliśmy informację o tym, że w jednym z warszawskich domów aukcyjnych będzie licytowany medalion wykonany z brązu, który wykonał Marcin Rożek w 1926 roku! Po uważnym sprawdzeniu oferty mogliśmy podjąć tylko jedną decyzję: licytujemy!

Ostatecznie, po krótkiej batalii udało nam się aukcję wygrać, a w dniu dzisiejszym wylicytowany przedmiot przyjechał do Muzeum Marcina Rożka. Medalion jest wykonany z brązu i ma 43 cm średnicy. Przedstawia nieznanego (póki co!) mężczyznę. Przy jego krawędzi artysta umieścił cytat: „BĄDŹ SZCZĘSNY W ŻYCIU I WSPOMNIJ CZASAMI ŻE SZCZĘŚCIE TWOJE CHWILĘ SZCZĘŚCIA DA MI”, którego autorem jest Zygmunt Krasiński. Całość uzupełnia niewiele mówiąca w chwili obecnej data 13.11.1926. Niewątpliwie jest to praca niepowtarzalna.

Medalion oraz wspomniana wcześniej rzeźba św. Wawrzyńca pokazują, że w różnego typu zbiorach nadal mogą się znajdować nieznane nam prace Marcina Rożka, które nadal czekają na swoje odkrycie.

W tym miejscu chcielibyśmy także serdecznie podziękować osobie, która przekazała nam informację o nadchodzącej aukcji, czym mocno przysłużyła się do końcowego sukcesu! Medalion będzie można zobaczyć na ekspozycji stałej Muzeum Marcina Rożka w Wolsztynie.

Medalion brązowy z 1926 roku. Autor Marcin Rożek