Muzeum
Marcina Rożka

Muzeum Marcina Rożka zostało utworzone w 1968 roku w oparciu o prywatne zbiory Jadwigi Rożek – siostry rzeźbiarza. Siedzibą placówki jest willa wybudowana w 1934 roku według koncepcji artysty. 

Muzeum regionalne w Wolsztynie

Muzeum Marcina Rożka

Muzeum mieści się w willi zbudowanej według pomysłu artysty, do której przylega malowniczy ogród dochodzący w przeszłości aż do brzegów jeziora Wolsztyńskiego. Obiekt jest także siedzibą główną Muzeum Regionalnego.

Życie Marcina Rożka

cialis 20mg kopen

 Marcin Rożek urodził się 8 listopada 1885 roku w Kosieczynie koło Zbąszynia.

W 1893r. wraz z rodziną przeprowadził się do Wolsztyna, a w 1900 r. rozpoczął w Poznaniu naukę w zawodzie kamieniarza. 4 lata później otrzymał stypendium Towarzystwa Naukowej Pomocy im. Karola Marcinkowskiego, co pozwoliło mu na naukę w berlińskiej szkole rzemiosł artystycznych. W latach 1905 – 1909 studiował w Monachium rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych a następne dwa lata spędził w podróży, przebywając dłuższy czas w Paryżu.

Ekspozycja stała prezentująca dorobek artystyczny Marcina Rożka oraz przybliżająca zwiedzającym jego postać.

W salach ekspozycyjnych prezentowane są także wystawy czasowe. W budynku mieści się także siedziba Muzeum Regionalnego, biblioteka naukowa, pomieszczenia biurowe oraz magazynowe.

Muzeum prowadzi badania, działalność edukacyjną i lekcje muzealne. Współpracuje z fundacjami i towarzystwami naukowymi, organizuje konferencje i spotkania.

Muzeum Marcina Rożka. Widok od strony ulicy 5 Stycznia.
Muzeum Marcina Rożka. Widok od strony promenady Klemensa Modlińskiego.
Muzeum Marcina Rożka. Fragment ekspozycji stałej poświęconej życiu i twórczości artysty.
Muzeum Marcina Rożka. Fragment ekspozycji stałej poświęconej życiu i twórczości artysty.

.W 1913 roku zamieszkał w Poznaniu. Brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim w oddziałach I. Mielżyńskiego. Po odzyskaniu niepodległości aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym miasta. Współtworzył grupę wielkopolskich artystów „Plastyka”, był pierwszym profesorem na katedrze rzeźby Szkoły Sztuk Zdobniczych (podwaliny pod przyszłą Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu obecnie Uniwersytet Artystyczny).

W 1934 roku powrócił do Wolsztyna gdzie mieszkał aż do wybuchu II Wojny Światowej. Poszukiwany przez Niemców ukrywał się w Objezierzu, Poznaniu oraz w Tarnowie Podgórnym. W 1942 roku został aresztowany i osadzony w Forcie VII w Poznaniu. W lipcu 1943 roku został przewieziony do obozu KL Auschwitz gdzie zmarł 19 maja 1944 roku.

Do najbardziej znanych prac Marcina Rożka należy pomnik Bolesława Chrobrego w Gnieźnie (1929 r. – zniszczony w 1939 r.), Siewca w Luboniu k. Poznania (1923 r.), Chopin w Poznaniu (1923 r.). Artysta był także współtwórcą Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu odsłoniętego w 1932 roku. Poza rzeźbami dorobek artysty stanowią także rysunki i obrazy olejne.

Biblioteka

Muzeum Marcina Rożka. Widok od strony ulicy 5 Stycznia. Wejście główne do muzeum.

W Muzeum Marcina Rożka funkcjonuje biblioteka o charakterze specjalistycznym, której księgozbiór jest gromadzony według ściśle określonych dziedzin związanych z profilem merytorycznej działalności muzealnej. Podstawowe działy:

  • encyklopedie i słowniki
  • historia sztuki
  •  historia
  • etnografia i muzealnictwo
  • Wielkopolska i Ziemia Lubuska

Muzeum Marcina rożka

 

Godziny otwarcia

Poniedziałek nieczynne
Wtorek 9.00-16.00

Środa

9.00-16.00
Czwartek 9.00-16.00
Piątek 9.00-16.00
Sobota 9.00-16.00
Niedziela 10.00-15.00

Cennik Muzeum Marcina Rożka

 

Ceny biletów
  • Bilet normalny 6 zł
  • Bilet ulgowy (dorośli i grupy dorosłych) 4 zł
  • Bilet ulgowy (dzieci i młodzież) 2 zł
  • Niedziela – wstęp bezpłatny
  • Posiadacze Karty Dużej Rodziny – wstęp bezpłatny

 

Ulga w opłacie za wstęp do Muzeum przysługuje:
  • Uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, artystycznych, słuchaczom zakładów kształcenia nauczycieli i kolegiów pracowników służb społecznych, studentom oraz osobom odbywającym studia doktoranckie, będącym obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;

  • Osobom powyżej 65. roku życia, emerytom, rencistom, rencistom socjalnym, a także osobom niepełnosprawnym wraz z opiekunami, będącymi  obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
  • Nauczycielom szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, artystycznych, nauczycielom placówek oświatowo-wychowawczych oraz wychowawcom placówek opiekuńczo-wychowawczych, zakładów poprawczych, schronisk dla nieletnich i ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych, działającym w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
  •  Osobom fizycznym odznaczonym odznaką “Za opiekę nad zabytkami”, odznaką honorową “Zasłużony działacz kultury”, odznaką honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej” lub wyróżnionym tytułem honorowym “Zasłużony dla Kultury Narodowej”;
  • Kombatantom.

 

Muzeum nieczynne jest w Święta Państwowe: 
1 stycznia, 6 stycznia, Pierwszy dzień Wielkiej Nocy, Drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja, 3 maja, Pierwszy dzień Zielonych Świątek, Dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia, 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych, 11 listopada, 25 grudnia, 26 grudnia.

 

Przyjedź do nas

Jak dojechać do muzeum Marcina Rożka?

Napisz do nas

Kontakt

Zgoda

Zgoda

Telefon

(68) 384 26 48

Adres

ul. 5 Stycznia 34,
64-200 Wolsztyn