Muzeum
Marcina Rożka
Muzeum Marcina Rożka zostało utworzone w 1968 roku w oparciu o prywatne zbiory Jadwigi Rożek – siostry rzeźbiarza. Siedzibą placówki jest willa wybudowana w 1934 roku według koncepcji artysty.
Muzeum regionalne w Wolsztynie
Muzeum Marcina Rożka
Muzeum mieści się w willi zbudowanej według pomysłu artysty, do której przylega malowniczy ogród dochodzący w przeszłości aż do brzegów jeziora Wolsztyńskiego. Obiekt jest także siedzibą główną Muzeum Regionalnego.
Życie Marcina Rożka
Marcin Rożek urodził się 8 listopada 1885 roku w Kosieczynie koło Zbąszynia.
W 1893r. wraz z rodziną przeprowadził się do Wolsztyna, a w 1900 r. rozpoczął w Poznaniu naukę w zawodzie kamieniarza. 4 lata później otrzymał stypendium Towarzystwa Naukowej Pomocy im. Karola Marcinkowskiego, co pozwoliło mu na naukę w berlińskiej szkole rzemiosł artystycznych. W latach 1905 – 1909 studiował w Monachium rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych a następne dwa lata spędził w podróży, przebywając dłuższy czas w Paryżu.
Ekspozycja stała prezentująca dorobek artystyczny Marcina Rożka oraz przybliżająca zwiedzającym jego postać.
W salach ekspozycyjnych prezentowane są także wystawy czasowe. W budynku mieści się także siedziba Muzeum Regionalnego, biblioteka naukowa, pomieszczenia biurowe oraz magazynowe.
Muzeum prowadzi badania, działalność edukacyjną i lekcje muzealne. Współpracuje z fundacjami i towarzystwami naukowymi, organizuje konferencje i spotkania.
.W 1913 roku zamieszkał w Poznaniu. Brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim w oddziałach I. Mielżyńskiego. Po odzyskaniu niepodległości aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym miasta. Współtworzył grupę wielkopolskich artystów „Plastyka”, był pierwszym profesorem na katedrze rzeźby Szkoły Sztuk Zdobniczych (podwaliny pod przyszłą Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu obecnie Uniwersytet Artystyczny).
W 1934 roku powrócił do Wolsztyna gdzie mieszkał aż do wybuchu II Wojny Światowej. Poszukiwany przez Niemców ukrywał się w Objezierzu, Poznaniu oraz w Tarnowie Podgórnym. W 1942 roku został aresztowany i osadzony w Forcie VII w Poznaniu. W lipcu 1943 roku został przewieziony do obozu KL Auschwitz gdzie zmarł 19 maja 1944 roku.
Do najbardziej znanych prac Marcina Rożka należy pomnik Bolesława Chrobrego w Gnieźnie (1929 r. – zniszczony w 1939 r.), Siewca w Luboniu k. Poznania (1923 r.), Chopin w Poznaniu (1923 r.). Artysta był także współtwórcą Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu odsłoniętego w 1932 roku. Poza rzeźbami dorobek artysty stanowią także rysunki i obrazy olejne. Na poniższej mapie można zapoznać się z lokalizacjami istniejących i zniszczonych prac artysty.
Biblioteka
W Muzeum Marcina Rożka funkcjonuje biblioteka o charakterze specjalistycznym, której księgozbiór jest gromadzony według ściśle określonych dziedzin związanych z profilem merytorycznej działalności muzealnej. Podstawowe działy:
- encyklopedie i słowniki
- historia sztuki
- historia
- etnografia i muzealnictwo
- Wielkopolska i Ziemia Lubuska
Muzeum Marcina rożka
Godziny otwarcia
Poniedziałek | nieczynne |
Wtorek | 9.00-16.00 |
Środa |
9.00-16.00 |
Czwartek | 9.00-16.00 |
Piątek | 9.00-16.00 |
Sobota | 9.00-16.00 |
Niedziela | 10.00-15.00 |
Cennik Muzeum Marcina Rożka
Ceny biletów
- Bilet normalny 6 zł
- Bilet ulgowy (dorośli i grupy dorosłych) 4 zł
- Bilet ulgowy (dzieci i młodzież) 2 zł
- Niedziela – wstęp bezpłatny
- Posiadacze Karty Dużej Rodziny – wstęp bezpłatny
Ulga w opłacie za wstęp do Muzeum przysługuje:
- Uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, artystycznych, słuchaczom zakładów kształcenia nauczycieli i kolegiów pracowników służb społecznych, studentom oraz osobom odbywającym studia doktoranckie, będącym obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
- Osobom powyżej 65. roku życia, emerytom, rencistom, rencistom socjalnym, a także osobom niepełnosprawnym wraz z opiekunami, będącymi obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
- Nauczycielom szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, artystycznych, nauczycielom placówek oświatowo-wychowawczych oraz wychowawcom placówek opiekuńczo-wychowawczych, zakładów poprawczych, schronisk dla nieletnich i ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych, działającym w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
- Osobom fizycznym odznaczonym odznaką “Za opiekę nad zabytkami”, odznaką honorową “Zasłużony działacz kultury”, odznaką honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej” lub wyróżnionym tytułem honorowym “Zasłużony dla Kultury Narodowej”;
- Kombatantom.
Muzeum nieczynne jest w Święta Państwowe:
1 stycznia, 6 stycznia, Pierwszy dzień Wielkiej Nocy, Drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja, 3 maja, Pierwszy dzień Zielonych Świątek, Dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia, 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych, 11 listopada, 25 grudnia, 26 grudnia.