13 czerwca o godzinie 17.00 w Muzeum Marcina Rożka gościć będziemy Hiroshiego Kojimę z Japonii, Opowie nam o historii miecza japońskiego, metodzie jego wytwarzania oraz zademonstruje kilka nowych, jak i zabytkowych głowni. Nie będzie jednak przeprowadzał pokazu kowalstwa.

 

 

Hiroshi Kojima jest najwybitniejszych twórców średniowiecznego miecza japońskiego. Jest licencjonowanym kowalem Ministerstwa Kultury Japonii, Inspektorem Rejestracji Mieczy Biura Edukacji w Prefekturze Saitama. Jest także członkiem „Nippon Bijutsu Token Hozon Kyokai”, elitarnego towarzystwa na rzecz zachowania japońskiej sztuki wyrobu mieczy. Kolekcjonerom japońskiej broni na całym świecie jest znany jako Keiun Naohiro. Nazwisko cechowe przyjął na początku lat 80. XX wieku, kiedy uzyskał licencję tradycyjnego miecznika Cesarstwa. Wówczas to 24-letni Hiroshi Kojima odrodził się jako potomek piątego pokolenia słynnego kowalskiego rodu Naohiro, spadkobierców ostatniego ucznia wielkiego miecznika Taikei Naotane. Opowie nam o historii miecza japońskiego, metodzie jego wytwarzania oraz zademonstruje kilka nowych, jak i zabytkowych głowni.

 

Współorganizatorami spotkania są Szkoła Podstawowa nr 1 w Wolsztynie, NBTHK Saitama Branch oraz Muzeum Regionalne w Wolsztynie

 

Zapraszamy!