W dniu 5 stycznia 2020 r. miała miejsce akademia z okazji 101 rocznicy wyzwolenia Wolsztyna przez Powstańców Wielkopolskich. Podczas uroczystości w Wolsztyńskim Domu Kultury wręczono tytuły „Honorowy Obywatel Gminy Wolsztyn” oraz „Zasłużony dla Gminy Wolsztyn”. Tytuł „Honorowego Obywatela Gminy Wolsztyn” otrzymał Wolfgang Pfuhl, prawnuk Roberta Kocha. Jak podkreślił Burmistrz Wojciech Lis, Wolfgang Pfuhl od wielu lat utrzymuje serdeczne kontakty z Wolsztynem, miastem w którym przez osiem lat (1872-1880) mieszkał, pracował i czynił swoje pierwsze odkrycia naukowe Robert Koch.

Wolfgang Pfuhl podczas przemówienia podziękował za to wyróżnienie i na ręce Burmistrza Wolsztyna przekazał okolicznościowy talerz, który Robert Koch otrzymał w 1908 r. podczas pobytu w Japonii od swojego ucznia prof. Shibasaburō Kitasato. Oryginalny i cenny eksponat trafił do zbiorów Muzeum Dr. Roberta Kocha w Wolsztynie i jest kolejnym już darem Wolfganga Pfuhla, wzbogacającym kolekcje pamiątek związanych z osobą noblisty z 1905 r. Roberta Kocha.

Warto dodać, że podczas pobytu w Wolsztynie Wolfgang Pfuhl udostępnił do skopiowania korespondencję Roberta Kocha z córką Gertrudą, którą prowadził podczas swoich ekspedycji naukowych. Są to: kartka pocztowa wysłana z Egiptu w 1883 r., list z 1903 r. oraz dwa listy z 1906 r. wysłane z Afryki.