W Muzeum Marcina Rożka do 25 sierpnia 2019 roku prezentujemy wystawę czasową pt. „Marcin Rożek 08.11.1885 – 19.05.1944”. Wystawa przedstawia jest w sposób biografię rzeźbiarza oraz jego dorobek artystyczny. Szczególnie akcentowane są te dzieła Marcina Rożka, które zniszczyła administracja niemiecka po wybuchu II Wojny Światowej. Otwarcie wystawy zbiegło się z 75 rocznicą śmierci, która przypadała 19 maja 2019 roku.

 

Artysta zmarł w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz I jako więzień nr 131047. W ciągu ostatnich dni życia przebywał w szpitalu obozowym – bloku 20. W czasie II Wojny Światowej Marcin Rożek musiał opuścić swoją willę. Koniecznością stało się także ukrywanie przed okupantem niemieckim, który poszukiwał rzeźbiarza. Miejsce pobytu artysta zmieniał kilkukrotnie przebywając m.in. w Przemęcie, Poznaniu, Objezierzu czy Tarnowie Podgórnym gdzie został w 1942 roku aresztowany. Następnie osadzono w Forcie VII w Poznaniu. Przebywał w nim do lipca 1943, kiedy przetransportowano go do KL Auschwitz I.

 

Przez całe życie Marcin Rożek był wielkim patriotą. W latach jego młodości rodzina Rożków walczyła ze zniemczonym zapisem nazwiska (Roschek). W czasie I Wojny Światowej artysta unikał jak mógł służby w zaborczym wojsku, a po zakończonym konflikcie wstąpił wraz z braćmi w szeregi powstańców przynoszących Wielkopolsce niepodległość. Wiele z jego prac nacechowanych było symboliką narodową, odnosiły się do polskiej historii i kultury. Podczas więzienia w Forcie VII nie opuścił współtowarzyszy i nie skorzystał z możliwości ucieczki. Odmówił także namalowania portretu Hitlera, co przypieczętowało jego los.